UX i Ul

UX i Ul

To inaczej wszystko czego potrzebujemy dla stron www i sklepów internetowych. 

W digitalowym świecie UX spotykamy niemal wszędzie. User experience to pojęcie wywodzące się jeszcze z lat 70-tych poprzedniego stulecia, a obecnie absolutna podstawa wszelkich działań w branży marketingowej.

Gdzie lepiej umieścić logowanie do konta? Ile kroków musi przejść użytkownik, aby zapisać się do newslettera lub złożyć zamówienie? Jak dowie się, że operacja zakończyła się sukcesem? Właśnie takie pytania rozwiązuje projektant UX. UX design obejmuje różne komponenty – architekturę informacji, interaktywny design czy użyteczność, czyli wskaźnik prostoty, wygody i wydajności produktu w oczach użytkowników.

Projektant UX rozumie psychologię i emocje użytkowników. Analizuje ich oczekiwania względem produktu i wyznacza cel do osiągnięcia. Następnie wybiera odpowiednie narzędzia i tworzy aplikację lub strukturę strony, która pasuje do wszystkich niezbędnych parametrów. Tutaj nie ma monotonnych zadań, więc w przypadku złożonych projektów często wymagane jest współpraca osób posiadające umiejętności z różnych obszarów. Taki zespół musi mieć charakter interdyscyplinarny.

Projektowanie interfejsów użytkownika (UI) jest wizualnym przykładem wykonania UX-designu. Jego zadaniem jest uczynić aplikację, witrynę lub inny produkt intuicyjnym, atrakcyjnym i tak łatwym w użyciu, jak to tylko możliwe. JJ Garrett w swojej książce “The Elements of User Experience” wyróżnia następujące części UX-design’u:

  • strategię (co i jak powinien zrobić produkt),
  • skład (niezbędne funkcje i elementy produktu),
  • strukturę (interakcja informacji), szkielet (integracja elementów interfejsu i interakcje)
  • powierzchnię (wygląd produktu).

Błędnym i często spotykanym przekonaniem jest wymienność terminów UX i UI. W wielu sytuacjach błędem jest oczekiwanie, że projektant interfejsu domyślnie rozumie i skupia się na UX tylko dlatego, że jego praca jest bezpośrednio związana z użytkownikami. Faktem jest to, że UI nie jest doświadczeniem interakcji (UX). Być może zamieszanie wynika z litery “U” w obu skrótach. Jednak bardziej prawdopodobne jest to ze względu na zbieżność zestawu umiejętności wymaganych dla obu dyscyplin.

Jeśli weźmiemy bardzo prostą analogię z życia, to UX-design jest układem mieszkania i komunikacji, a UI – wyborem tapet i podłóg. Jednak w praktyce projektowanie UX i UI są ze sobą ściśle powiązane. Drugie logicznie podąża za pierwszym i często ta sama osoba jest zaangażowana w oba. W związku z tym granica między tymi dwoma pojęciami jest cienka i są one wskazywane razem.

Dlaczego UX design jest tak ważny?

Doświadczenie interakcji odgrywa ważną rolę w tworzeniu bazy nabywców i użytkowników. Ludzie postrzegają produkty emocjonalnie, a negatywne emocje są niestety lepiej zapamiętane niż pozytywne. Kiedy wrażenia związane z interakcją z Twoim produktem pozostawiają złe wrażenie, użytkownik opuści produkt, aby realizować swoje sprawy w innym miejscu. W związku z tym zły UX zamienia się w słabe podstawy biznesu. Jednocześnie najbardziej efektywny UX powoduje zainteresowanie użytkownika i, co najważniejsze, jego przywiązanie.

Wartościowy UX w produkcie to lepszy marketing, wygodne zakupy, wyższa sprzedaż i więcej lojalnych klientów. UX to również najważniejsze kryterium przetrwania. Nowoczesny użytkownik oczekuje wiele od produktu, co oznacza, że powinien on oferować dobre wrażenia z interakcji.

U nasz znajdziesz wiele możliwości na swoją stronę internetowa lub sklep internetowy. My nie działamy na szablonach, zawsze przygotowujemy indywidualny szablon graficzny.